Historie

Historie družstevnictví se datuje od roku 1844, kdy bylo v anglickém Rochdale založeno první družstvo, Rochdalské družstvo spravedlivých průkopníků. Jako v okolních zemích, i u nás vznik družstevnictví úzce souvisel s rozvojem výrobních vztahů a rozvojem tržního hospodářství. Tradice českých družstev se odvíjí od roku 1847, kdy byl v Praze založen Pražský potravní a spořitelní spolek. Členové si v družstvu ukládali svoje úspory a za takto vzniklý kapitál nakupovali zboží běžné denní potřeby. Členskou základnu tvořili převážně dělníci a drobní řemeslníci. Předchůdcem Jednoty, s. d. České Budějovice bylo Dělnické družstvo konzumní a výrobní Rovnost v Českých Budějovicích, které bylo založeno v roce 1908. Ustavující valná hromada Družstva Rovnost se konala 30. srpna 1908 v Českých Budějovicích a které tak bylo prvním spotřebním družstvem na jihu Čech.

Jednota je správcem skupiny českých supermarketů Terno a provozovatelem prodejen Trefa soustředěných v jihočeském regionu. Prostřednictvím výrobny lahůdek v Týně nad Vltavou vyrábí Jednota široký sortiment lahůdkářských výrobků a hotových jídel označených značkou Vltavotýnské lahůdky. Jednota je držitelem mnoha ocenění, například Odpovědný prodejce 2013 (TOP Odpovědná firma), Best Business Award 2012, Úspěšná firma (Národní cena kvality) nebo Spokojený zákazník Jihočeského kraje. Řada prodejen Jednoty je držitelem certifikátu kvality Q21 – prodejna 21. století.

Jednota, která dnes patří mezi největší spotřební družstva v České republice, je členem Svazu českých a moravských spotřebních družstev a nákupní centrály COOP Centrum.

snimek obrazovky 2023 07 25 v122727 snimek obrazovky 2023 07 25 v122748